Menu

Športová strelba

Vitajte na stránke nadšencov a podporovateľov pre ktorých je športová strelba koníčkom, životnou vášňou ale aj životným štýlom. Na našej stránke si Vám dovoľujeme predstaviť a priblížiť strelcov, trénerov, ľudí ,ktorí budovali históriu ale aj dnešnú veľmi úspešnú generáciu strelcov, ktorá tvorí svetovú špičku. Vo fotogalérií Vám predstavíme strelcov a členov nášho šprtového klubu OLYMPIA, strelcov a členov SŠŠR MV SR ale aj strelcov zaradených do iných športových klubov registrovaných na Slovensku.

Čo je to športová strelba a krátky história vývoja

Streľba ako športová disciplína je súčasťou modernej olympiády už od jej vzniku, samostatná ženská kategória však bola do programu pridaná až po takmer storočí v roku 1984. Olympijské strelecké disciplíny sa delia do troch skupín: puškové, pištoľové a brokové.

V puškách a pištoliach sa strieľa na stacionárne ciele tvorené sústrednými kruhmi zo vzdialenosti 10, 25 alebo 50m, pričom v závislosti od disciplíny strelci stoja, kľačia, ležia, alebo vystriedajú všetky tri polohy.

Brokové disciplíny, teda skeet a trap, sú súťažou v streľbe z brokovnice na letiace terče, ktorým sa hovorí aj holuby. Na hrách v Paríži v roku 1900 sa totiž ešte strieľalo na živé(!) holuby, keďže tieto disciplíny nadväzujú na tradičný lov vtákov.

Odtiaľ pochádza aj názov disciplíny trap – slovo anglicky znamená „pasca“ a označovalo klietku, z ktorej sa holuby vypúšťali. Dnes toto označenie zdedilo zariadenie, ktoré náhodne do rôznych smerov vystreľuje terče, ktoré musí strelec trafiť. Strelec má okrem finálového kola na každý terč, ktorý vyletí na jeho povel, dva náboje. Za platný zásah sa považuje, ak z holuba odletí okom rozhodcu viditeľný úlomok. Pre lepšiu identifikáciu bývajú terče naplnené aj farebným prachom.

Skeet je podobná a predsa trochu odlišná disciplína, ktorej meno je odvodené od škandinávskeho slova označujúceho streľbu (‚skyte ‘). Strelec je pri nej povinný držať zbraň dole opretú o pás (tzv. lovecké postavenie) až do okamihu, keď vyletí terč, resp. terče. Tie sú vystreľované v dvoch rôznych výškach po jednom alebo po dvoch z dvoch veží na oboch stranách poľa. Nemusia tiež vyletieť hneď, ale v ktoromkoľvek okamihu do troch sekúnd od strelcovho povelu. Na každý terč má pritom iba jednu ranu.

Mužské disciplíny

10 m vzduchová pištoľ (60 striel)
10 m vzduchová puška (60 striel)
25 m rýchlopalná pištoľ  (60 striel)
50 m ľubovoľná pištoľ (60 striel)
50 m ľubovoľná malokalibrovka (puška), 3 polohy (3×40 striel)
50 m ľubovoľná malokalibrovka (puška) poležiačky (60 striel)
double trap (150 terčov, vystreľované sú vždy dva naraz)
skeet (125 terčov)
trap (125 terčov)

Ženské disciplíny

skeet (75 terčov)
trap (75 terčov)
10 m vzduchová pištoľ (40 striel)
10 m vzduchová puška (40 striel)
25 m športová pištoľ (30+30 striel)
50 m športová malokalibrovka (puška), 3 polohy (3×20 striel)

V Londýne na letných OH bolo k videniu všetkých 15 olympijských streleckých disciplín, z toho 9 mužských a 6 ženských. Zaujímavý príbeh z prostredia olympijskej športovej streľby mal maďarský strelec Károly Takács. V roku 1938, na vrchole kariéry a s vynikajúcimi vyhliadkami na svoju prvú olympiádu v Tokiu 1940, totiž utrpel ťažké zranenie, keď mu na vojenskom cvičení v pravej ruke explodoval granát. Jeho olympijský sen to však nezastavilo – odhodlaný Takács sa zotavil, naučil sa strieľať ľavou rukou a o desať rokov neskôr získal na londýnskej olympiáde vysnívané zlato, ktoré v roku 1952 v Helsinkách aj obhájil.

Partneri

L&M Ski Travel | CK World Travel | L&M Pools | Slovenský Strelecký Zväz | ISSF | Stilland Motion Pictures – Marek Valovič